İş sağlığı ve güvenliğinde belirtildiği gibi iş güvenliği kapsamında olan yüksekte çalışma eğitimi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürürlüğe sokulan İSG kanunları ile sektörel ve fiziki şartlara göre çalışma ortamında yükseklikten kaynaklı zarar gelebilme tehlikesi bulunan tüm çalışanların alması gereken, işverenlerin vermesi gereken zorunlu bir eğitimdir.

Bu eğitimler; enerji sektöründe, fabrika ve üretim tesislerinde, inşaat sektöründe, genel katılıma açık, telekom sektöründe, rüzgar türbinleri yüksekte çalışma eğitimi ve yaşam hatları kurulum eğitimi olarak çeşitlendirme imkanı vardır. Air Clinic OSGB olarak 2014’ten bu yana kaliteli ve verimli eğitimler gerçekleştirmekteyiz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuat gereğince işyerlerinde, yüksekte yapılacak çalışmalar öncesi ilgili çalışanların yapacakları işle ilgili eğitim alması gereklidir ve eğitime katılım süreci nasıl çalışanların sorumluluğunda ise aynı şekilde eğitim süreci de işverenin sorumluluğundadır. Genel İş Güvenliği Eğitimlerine ilave olarak  enerji sektöründe, fabrika ve üretim tesislerinde, inşaat sektöründe, genel katılıma açık, telekom sektöründe, rüzgar türbinleri yüksekte çalışma eğitimi ve yaşam hatları kurulum eğitimi gibi özel yüksekte çalışma eğitimleri alanında uzman kişiler tarafından verilmesi ilgili yönetmeliklerle açıklanmıştır. Profesyonel kadromuzda alanında uzmanlaşmış eğitimciler tarafından verilen özel eğitimler ve Air Clinic OSGB kalitesinin farkını daha iyi hissetmek için istediğiniz zaman bize buradan bize ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde en çok ölümlü iş kazası inşaat sektöründe meydana gelmektedir. Bu ölümlü iş kazalarının birçoğu da yüksekten düşme şeklinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle yüksekte çalışanların bu konuda özel olarak eğitilmesi gerekir. Air Clinic OSGB tarafından bu riskleri ve tehlikeleri ortadan kaldırmak amaçlı profesyoneller tarafından verilen eğitimlerimizle iş güvenliğini optimum düzeye çıkarabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği ihmal edilemez, iş sağlığı ve güvenliği bilinci işverenlerde ve çalışanlarda mutlaka oluşmalı ve kavranmalıdır.

Eğitimin içeriği aşağıdaki konu başlıklarında belirtilmiş olup, çalışanlara eğitim sonunda katılım belgesi verilmekteyiz. Air Clinic OSGB ailesi ile bu eğitim süreci birlikte verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitim İçeriği

● Yükseklik ile ilgili tanımlar, yüksekte çalışmanın kuralları
● Düşmeye neden olan faktörler
● Düşmenin nedenleri ve süresi
● Yüksekte çalışmada oluşabilecek riskler
● Yüksekte çalışmada risklerden korunma yöntemleri
● Toplu koruma yöntemleri ve kişisel koruma yöntemleri
● Tehlikeli ve güvensiz durumlar, alınması gereken önlemler
● Ankrajlar, merdivenler, korkuluklar, kalıp sistemleri, iskeleler
● Sağlık ve güvenlik işaretleri
● Yüksekte çalışmada kullanılacak teknik malzeme ve kişisel koruyucular
● Uygulama